חיפוש חופשי באתר
search
 • משרד הבריאות ממליץ לכל האוכלוסייה, כולל ילדים, לצרוך דגים ולגוון את סוגי הדגים בתפריט

  למרות שמחקרים מראים שהתועלת שבאכילת דגים עולה על כל נזק אפשרי שעלול להיגרם מאכילתם, עדין רווח החשש מתכולת הכספית בדגים בעיקר בקרב נשים בהריון, מניקות וילדים.
  הנחיות משרד הבריאות אינן מגבילות אכילת דגים באוכלוסיה הכללית:
  "משרד הבריאות ממליץ לכל האוכלוסייה, כולל ילדים, לצרוך דגים ולגוון את סוגי הדגים בתפריט. אין צורך להגביל את תזונת הדגים בקרב הציבור בכלל ובקרב ילדים בפרט אלא לשמור על תזונה מגוונת ומאוזנת.
  וגם לגבי נשים בהריון אין הגבלה של צריכת טונה בהירה (סקיפג'ק) מקופסה:
  "משרד הבריאות אינו ממליץ על אכילת  דגים גדולים כגון: כריש (Shark), חרב (Swordfish), מקרל גדול (King mackerel), ליבנה (Tilefish), טונה לבנה (טונה אלבקור) העלולים להכיל כספית ברמה גבוהה".
   
  בנוסף, ממשיכים להתפרסם מחקרים המקשרים את בטיחות אכילת הדגים לא רק לתכולת הכספית שלהם, אלא ליחס בין ריכוז הכספית בדג לריכוז הסלניום שבו, ואשר מראים שריכוז הסלניום - הידוע כמנטרל את פעילותה המזיקה של הכספית- ברב דגי האוקיינוס (כולל כל סוגי הטונה) גבוה מזה של הכספית ולכן, לפי אותה דעה, הם בטוחים לאכילה.
   
  להלן חלק מהמחקרים שהתפרסמו בנושא השנה:
   
   
  Evaluation of the risk/benefit associated to the consumption of raw and cooked farmed meagre based on the bioaccessibility of selenium, eicosapentaenoic acid and docosahexaenoic acid, total mercury, and methylmercury determined by an in vitro digestion model.
  Food Chem. 2015 Mar 1;170:249-56.
   
  Selenium as an antidote in the treatment of mercury intoxication.
  Biometals. 2015 May 7. [Epub ahead of print]
   
  Biological interactions between mercury and selenium in distribution and detoxification processes in mice under controlled exposure. Effects on selenoprotein.
  Chem Biol Interact. 2015 Mar 5;229:82-90.
   
  Benefits and risks associated with consumption of raw, cooked, and canned tuna (Thunnus spp.) based on the bioaccessibility of selenium and methylmercury.
   Environ Res. 2015 May 8. pii: S0013-9351(15)00142-5.

 • טונה וילדים - בואו נעשה סדר

   

  כשמדובר בטונה, כמו בתחומים אחרים, פעמים רבות לא ניתן לאמץ תוצאות של מחקרים מארה"ב. בארה"ב הטונה הנפוצה היא אלבקור, הידועה כעתירת כספית, ואילו הטונה של סטארקיסט המשווקת בישראל, בשמן ובמים, הינה טונה בהירה מסוג סקיפג'ק (Skipjack) הידועה כדלת כספית.

  מהיכן נובע השוני בין הדגים האלה?

  ככל שהדג גדול יותר, תכולת הכספית שבו גבוהה יותר. טונה אלבקור המשווקת בארה"ב יכולה להגיע למשקל של כ 45 ק"ג, להבדיל מטונה סקיפג'ק המשווקת בישראל ומשקלה עד כ- 3 ק"ג.

  זאת ועוד, טונה סקיפג'ק גדלה בעומקם של מי אוקיינוס בראשיתיים, מרחק של מאות קילומטרים מהחופים המזוהמים בכספית. 

  חשוב ביותר לדעת ולהדגיש כי כמות הכספית בטונה של סטארקיסט המשווקת בישראל נמוכה בהרבה מהכמויות הנמוכות ביותר שנמצאו בדו"ח שפורסם על ידי ארגון Mercury Policy Project האמריקאי.

  אנו בסטארקיסט עורכים באופן שוטף בדיקות לכל חומר הגלם שלנו במעבדות מוכרות בעולם (SGS), המאושרות ע"י משרד הבריאות, והן בעלת המיכון הרגיש ביותר (עד רמת מאית המיקרוגרם לגרם).
  מבדיקות אלה עולה כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה לכל היותר כשליש בממוצע מהנתון הנמוך ביותר עליו מתבססות המלצות הדו"ח האמור. בנוסף, תוצאות בדיקות אלה מאשרות פעם אחר פעם כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה עד 0.05 מיקרוגרם בממוצע, נתון הנמוך פי 20 מהתקן הישראלי!

   
  לכניסה לדוחות הכספית בטונה סטארקיסט לחצו כאן.

  רותי אבירי, דיאטנית קלינית, מוסיפה: "הדו"ח מתעלם מהתועלות התזונתיות של הטונה כגון החלבון הרזה, חומצות שומן אומגה 3, תכולת הוויטמינים והמינרלים ובראשם הסלניום אשר לו כנראה השפעה מנטרלת על הכספית ובנוסף, הדו"ח מתמקד רק בתכולת כספית ומתעלם מהמחקרים הרבים הבודקים את התועלות שברכיבים הבריאותיים הנמצאים בדגים מול הסיכונים שעלולים להיגרם מעקבות המזהמים שהם עלולים להכיל."


  לסיכום, ממצאי הדו"ח אינם רלבנטיים לטונה סטארקיסט המשווקת בישראל ועשויים להטעות ולבלבל.

   

  טונה סטארקיסט מהווה מקור מצוין לרכיבים החיוניים לגדילה והתפתחות:
  • חלבון איכותי
  • ברזל
  • אבץ
  • ויטמין B12
  • סלניום (אנטיאוקסידנט)


  אם נוסיף לכך את העובדה שהיא אינה נראית כמו דג, אין בה חשש לעצמות קשות, היא ללא חומרים משמרים, ועומדת בכל תקני האיכות והבטיחות, הרי שנמצא בה הזדמנות מצוינת להגברת צריכת הדגים ע"י ילדים.

   

  איך יודעים כמה טונה סטארקיסט ילד יכול לצרוך?
  מתוך אתר משרד הבריאות הישראלי:

  "דגים הינם מקור טוב לחלבון, דלים יחסית בשומן רווי ומכילים אומגה-3 ברמות שונות בהתאם לתזונתם, מקור גידולם וצורת הדיג שלהם.
  צריכת דגים תורמת לבריאות מבוגרים וילדים.
  משרד הבריאות ממליץ לכל האוכלוסייה, כולל ילדים, לצרוך דגים ולגוון את סוגי הדגים בתפריט. אין צורך להגביל את תזונת הדגים בקרב הציבור בכלל ובקרב ילדים בפרט אלא לשמור על תזונה מגוונת ומאוזנת".
  (www.health.gov.il פורסם ב 26.11.12)

 • הורים שואלים את סטארקיסט

  • האם בטונה מקופסה יש חומר משמר?
   (מני בן-הרוש, 34, יבנה)

   לא, בטונה מקופסה אין חומר משמר, וזו הזדמנות טובה לשבור את המיתוס.
   למרות שבעברית המושג "חומר משמר" דומה למונח "קופסת שימורים" - אין קשר ביניהם.

   לאחר הכנסת הטונה לקופסה, היא נאטמת, ועוברת תהליך של עיקור בחום. בתהליך זה מחוסלים 100% מהחיידקים שבקופסה.
   כיוון שקופסת שימורים היא אטומה לאוויר - חיידקים חדשים לא יכולים להיכנס לתוכה, וכך המוצר נשאר סטרילי, שומר על איכותו ואינו מתקלקל לאורך שנים.

  • שמעתי מהשכנה שלי שהיא הפסיקה לתת לילדים שלה טונה
   בגלל הכספית... מה דעתכם? (יפעת טלקובסקי, 28, גבעתיים)

   מעת לעת מתפרסמים בישראל מחקרים אודות צריכת טונה, שמקורם בדרך כלל בארה"ב. חשוב לדעת שמחקרים אלה עלולים להטעות את הצרכן הישראלי: בארה"ב הטונה הנפוצה היא טונה מזן אלבקור, הידועה כעתירת כספית, ואילו הטונה של סטארקיסט המשווקת בישראל, בשמן ובמים, הינה טונה מסוג סקיפג'ק הידועה כדלת כספית.

   ככל שהדג גדול יותר, תכולת הכספית שבו גבוהה יותר. טונה אלבקור המשווקת בארה"ב יכולה להגיע למשקל של כ 45 ק"ג, להבדיל מטונה סקיפג'ק המשווקת בישראל ומשקלה עד כ- 3 ק"ג. זאת ועוד, טונה סקיפג'ק גדלה בעומקם של מי אוקיינוס בראשיתיים, מרחק של מאות קילומטרים מהחופים המזוהמים בכספית.

   אנו בסטארקיסט עורכים באופן שוטף בדיקות לכל חומר הגלם שלנו במעבדות מוכרות בעולם (SGS), המאושרות ע"י משרד הבריאות, והן בעלת המיכון הרגיש ביותר (עד רמת מאית המיקרוגרם לגרם).

   תוצאות בדיקות אלה מאשרות פעם אחר פעם כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה עד 0.05 מיקרוגרם בממוצע, נתון הנמוך פי 20 מהתקן הישראלי!

   כדי לדעת כמה טונה סטארקיסט יכולים ילדייך לצרוך - ראי את המלצות משרד הבריאות כאן.

  • בני בן 8 ופשוט מסרב לאכול דגים, מה לעשות?
   (נועם ברוך, 37, מעלות)

   דגים מהווים חלק חשוב בהמלצות לתזונה נכונה ובריאה עבור ילדים. דגים ניתנים להגשה בצורות שונות. אל תגישו לילדים דג שלם - בגלל ה"עינים" וכמובן בגלל העצמות, וגם לא פילה - למרות שהחלק אמור להיות נקי מעצמות, הוא עדין יכול להכיל עצמות.

   הצורות המומלצות עבור ילדים הם קציצות , כחלק מסלט (למשל עם אבוקדו או ביצה קשה), או ישר מן הקופסה (כגון טונה או סרדינים).
   אם בנך נרתע מהריח או הטעם - נסה להגיש לבנך טונה בלימון - שהריח והטעם הלימוני שבה מנטרל את הטעם האופייני של הטונה.

   אפשר גם לתת לילד קופסת טונה בגודל קטן, שתהיה "אישית" עבורו.
   זיכרו - מחקרים מראים שכדי שילד ינסה מאכל חדש עליו להיחשף אליו לפעמים לפחות 20 פעמים. לכן, אל תתייאשו! גם אם הילד לא אוכל, מומלץ להמשיך להגיש לשולחן דגים, ולאכול בעצמכם כדי לשמש דוגמה לילד. 

   לחצו כאן להרחבה בנושא
   לחצו כאן למגוון מתכוני סטארקיסט שילדים אוהבים.

  • מהם היתרונות הבריאותיים של טונה סטארקיסט עבור ילדים?
   (אורית פוגל, 26, ירושלים)

   טונה סטארקיסט מהווה מקור מצוין לרכיבים החיוניים לגדילה והתפתחות:

   • חלבון איכותי
   • ברזל
   • אבץ
   • ויטמין B12
   • סלניום (אנטיאוקסידנט)
   אם נוסיף לכך את העובדה שהיא אינה נראית כמו דג, אין בה חשש לעצמות קשות, היא ללא חומרים משמרים, ועומדת בכל תקני האיכות והבטיחות, הרי שנמצא בה הזדמנות מצוינת להגברת צריכת הדגים ע"י ילדים.

    

up לכל סרטוני סטארקיסט
חיפוש חופשי באתר
search